Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2500 Kişi Hakkında Görüşler
Star 
Eller vicdana koyulsun ve öyle cevaplar verilsin...

Sevgili arkadaşlar anladığım kadarıyla ben 17. dönem polis adayıyım. Ancak bu yıl girecek arkadaşlar için kafama taktığım bir sıkıntım var oda şudur;
270 puan ile 2500 kişi alınma olayı? neden bu kadar az oldu ülkenin durumu ortada yani polis sıkıntısı yok mudur ki bu  kadar az alındı sizce de yanlış bir karar değil midir?

O  halde sizlerin kararı ve görüşü nedir? 
(Sevgili kardeşler hepinizin görüşünü %100 benimsiyor ve önemsiyorum, misafir olacak arkadaşlar da öyle ancak @MAVİ görüşünü bu konuda çok çok merak ediyorum ve onun görüşünü diğer arkadaşların dikkate almasını önemle vurguluyorum)

14-1024x291.png
3d49bcef89.png
Arkadaşım malesef denilenecek pek bişey yok.Pomem ler ellerinde patlasında ben bu sefer görücem.Mantıksız çok şey var.
Kardeşim dediğin gibi ülkenin polise ihtiyacı var fakat devlet 2 yıl öğrenci okutup hem masraf yapmak istemiyor hem de polisini avrupa standartlarına çekmek istiyor(lise değil de üniversiteli alarak) bu sebepten dolayı alımlar azaldı giderek de azalacak bence. Çünkü yavaş yavaş PMYO'lar kapatılıyor. Hayırlısı diyelim.
bence ihtiyac olduğu için az alıyorlar pmyo dan  malum pmyo 2 yılda mezun verirken pomem 9 ayda mezun veriyor

(24-04-2016, Saat: 17:38)enesnlbnt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kardeşim dediğin gibi ülkenin polise ihtiyacı var fakat devlet 2 yıl öğrenci okutup hem masraf yapmak istemiyor hem de polisini avrupa standartlarına çekmek istiyor(lise değil de üniversiteli alarak) bu sebepten dolayı alımlar azaldı giderek de azalacak bence. Çünkü yavaş yavaş PMYO'lar kapatılıyor. Hayırlısı diyelim.

ben katılmıyorum krdeşim sana pmyo öğrencileri  pomem öğrencilerinden daha çok eğitim alıyor  pomem gibi üstün körü bir eğitim almıyolar sonuçta
Teörörü Kast Ediyorsan Bir Polisin Cevapını Verim Sana 40 Yıldan Beri Çatışıyoruz Yani Yeni Bir Şey Değil Sadece Medya Çok İşliyor Bu Konuyu...Aşırı Polis Açığı Var Diyorlar Bunu da En Kısa Şekilde Pomemle Kapatırlar 7 mi 8 aylık eğitimle ama pmyonun yerini tutmaz eğitimi buda gerçek...
GİDEN BENİM ÇOCUKLUK HAYALLERİMDİ 
(24-04-2016, Saat: 17:39)kadir_kaya10 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bence ihtiyac olduğu için az alıyorlar pmyo dan  malum pmyo 2 yılda mezun verirken pomem 9 ayda mezun veriyor

(24-04-2016, Saat: 17:38)enesnlbnt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kardeşim dediğin gibi ülkenin polise ihtiyacı var fakat devlet 2 yıl öğrenci okutup hem masraf yapmak istemiyor hem de polisini avrupa standartlarına çekmek istiyor(lise değil de üniversiteli alarak) bu sebepten dolayı alımlar azaldı giderek de azalacak bence. Çünkü yavaş yavaş PMYO'lar kapatılıyor. Hayırlısı diyelim.

ben katılmıyorum krdeşim sana pmyo öğrencileri  pomem öğrencilerinden daha çok eğitim alıyor  pomem gibi üstün körü bir eğitim almıyolar sonuçta

Bana mı katılmıyorsun? Ben devlet miyim? Şahsi bir görüş vermedim orada iyi oku. Devlet bunu bu yüzden yapıyor dedim, destekliyorum demedim. Bana kalırsa akademilerin kapatılması başlı başına saçmalık. Üniversite mezunu adam iş bulamayınca polis oluyor öyle şey olmamalı. Akademiler tekrardan kurulmalı ve gerçekten adam gibi bir eğitimle polis yetiştirilmeli.
(24-04-2016, Saat: 17:28)Awset Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşım malesef denilenecek pek bişey yok.Pomem ler ellerinde patlasında ben bu sefer görücem.Mantıksız çok şey var.

İşte işin korkunc tarafı burası kardeşim pomem içinde yine kpss gerekiyor anlamadıgım universiteyi 4 yıl okuyup polis olan oranı git gide azalacak bir ihbar yapıyorsun olay bitiyor polis öyle geliyor. Yani sağlam polis alımları olması gerkemez miydi?

[Bu arada hepinizin değerli fikirleri için minnettarım]

(24-04-2016, Saat: 17:28)Awset Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşım malesef denilenecek pek bişey yok.Pomem ler ellerinde patlasında ben bu sefer görücem.Mantıksız çok şey var.

Gerçekten çok içtenlikle katılıorum sana büyük sistem hataları var böyle gitmez, gitmemelide.

14-1024x291.png
3d49bcef89.png
Açıklayayım.Şimdi bildiğiniz üzere ülkede bir takım olaylar sonucunda polislik sistemi değiştirildi.Bazı düzenlemeler getirildi.Başta polis kolejlerinin ve Polis Akademisinin kaldırılması ve de PMYO'da yazılı sınavın kaldırılması gibi değişiklikler ve yenilikler getirildi.Bahane olarak da : ''Yurt dışında polisler lisans mezunlarından alınıyor , 2 , 4 ve 8 yıllık yatılı eğitim devlete fazlasıyla yük olmakta ve polisliğe gereğinden fazla bütçe gitmekte.'' tarzında bir açıklama yapılmıştı.Ancak PMYO'larının 2020'ye kadar açık olacağı , kapanmayacağı , her sene alım sayısının azaltılacağı , 2020'ye kadar okul sayısında düşüşler yaşanacağı , 2020'de meclis gündeminde tekrar görüşüleceği ve ona göre bir müzakereye varılacağı söylenmişti.Tüm bu açıklamalara ve ülkenin gidişatına bakarak şunu diyebiliriz; Devlet artık polis alımlarında POMEM ve PAEM'lerine yönelecek.Üniversite mezunlarından alım yapacak.6 ay eğitim verecek ve sahaya gönderecek.Bu hem devlete daha ucuza mâl olacak , hemde PMYO'larına göre daha çok personel yetiştirecek.PMYO 2500 ise atıyorum POMEM 5000 polis yetiştirip sahaya sürecek.Üstelik 2500 personel 2 yılda mezun olamazken 5000 personel sadece 6 ay gibi kısa bir sürede mezun olup iş başı yapabilecek.Birde şu var.Ülkemizin EN BÜYÜK birinci sorunu %40 ile TERÖR , EN BÜYÜK ikinci sorunu ise %33 ile İŞSİZLİK oluşturmaktadır.Ortada bir yığın işsiz üniversiteli var.Bu adamlar kendi alanlarında iş bulamayınca ya asgari ücretle bir yerde köle gibi çalışacaklar ya da KPSS ile polis olup devlete kölelik yapacaklar.Şimdi adam diyor ki asgari ücret ( 1300 TL ) ile de kölelik yapacağım , neredeyse asgari ücretin 2-3 katını maaş ( En az 3.000 - 3500 TL ayrıca mesai ücretleri ekstraları saymadım bile. ) olarak alan polislik ile de kölelik yapacağım.Bari yaptığıma değsin.Hem parası fazla , hem imkanları iyi.Sağlık , sigorta ve benzeri sorunları yok.Devlet memurusun.Açıkta kalmak gibi bir olayın yok.Patron bu ay maaşımı verecek mi , vermeyecek mi , kesecek mi , düşük mü verecek , mesai olacak mı , sigortamı ödeyecek mi , iş güvenliğim olacak mı ve benzeri şeylerin dertlerine düşmeyecek.Mantık budur yani.Bu hem devletin hemde işsiz üniversite mezunlarının işine gelmekte.Ve devlet bir taşla 2 kuş vuruyor.Hem daha fazla personel , hem daha az masraf ve süre , hemde kamuoyuna : ''Bakın üniversite mezunu işsiz gençler açıkta kalmıyor.Üniversite mezunları işsiz dolaşmıyor.Hepsini değerlendirdik ve kendi güvencemiz altına aldık.Şuanda büyük kısmı devlet memuru olarak çeşitli birimlerimizde görev yapıyor.'' gibi bir algı oluşturmaktır.

Anlayacağınız şöyle bir laf vardır; ''Kaşara alışana , köy peyniri ağır gelirmiş.'' Wink

Bu yüzden ya lisans okuyup gireceksiniz , ya da başka silahlı / silahsız mesleklere yöneleceksiniz.Lakin PMYO'lara fazla umut bağlamayın.Çünkü ilerleyen yıllarda da pek bir değişikliğe gidilmeyecektir ve yavaş yavaş PMYO devri bitecektir.En azından şu sorunlar çözülmediği sürece...
Gemisi batan kaptan su üstünde yürüse genede sızlar içi... Cry  

pzMXDo.png
(24-04-2016, Saat: 18:08)Mavi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Açıklayayım.Şimdi bildiğiniz üzere ülkede bir takım olaylar sonucunda polislik sistemi değiştirildi.Bazı düzenlemeler getirildi.Başta polis kolejlerinin ve Polis Akademisinin kaldırılması ve de PMYO'da yazılı sınavın kaldırılması gibi değişiklikler ve yenilikler getirildi.Bahane olarak da : ''Yurt dışında polisler lisans mezunlarından alınıyor , 2 , 4 ve 8 yıllık yatılı eğitim devlete fazlasıyla yük olmakta ve polisliğe gereğinden fazla bütçe gitmekte.'' tarzında bir açıklama yapılmıştı.Ancak PMYO'larının 2020'ye kadar açık olacağı , kapanmayacağı , her sene alım sayısının azaltılacağı , 2020'ye kadar okul sayısında düşüşler yaşanacağı , 2020'de meclis gündeminde tekrar görüşüleceği ve ona göre bir müzakereye varılacağı söylenmişti.Tüm bu açıklamalara ve ülkenin gidişatına bakarak şunu diyebiliriz; Devlet artık polis alımlarında POMEM ve PAEM'lerine yönelecek.Üniversite mezunlarından alım yapacak.6 ay eğitim verecek ve sahaya gönderecek.Bu hem devlete daha ucuza mâl olacak , hemde PMYO'larına göre daha çok personel yetiştirecek.PMYO 2500 ise atıyorum POMEM 5000 polis yetiştirip sahaya sürecek.Üstelik 2500 personel 2 yılda mezun olamazken 5000 personel sadece 6 ay gibi kısa bir sürede mezun olup iş başı yapabilecek.Birde şu var.Ülkemizin EN BÜYÜK birinci sorunu %40 ile TERÖR , EN BÜYÜK ikinci sorunu ise %33 ile İŞSİZLİK oluşturmaktadır.Ortada bir yığın işsiz üniversiteli var.Bu adamlar kendi alanlarında iş bulamayınca ya asgari ücretle bir yerde köle gibi çalışacaklar ya da KPSS ile polis olup devlete kölelik yapacaklar.Şimdi adam diyor ki asgari ücret ( 1300 TL ) ile de kölelik yapacağım , neredeyse asgari ücretin 2-3 katını maaş ( En az 3.000 - 3500 TL ayrıca mesai ücretleri ekstraları saymadım bile. ) olarak alan polislik ile de kölelik yapacağım.Bari yaptığıma değsin.Hem parası fazla , hem imkanları iyi.Sağlık , sigorta ve benzeri sorunları yok.Devlet memurusun.Açıkta kalmak gibi bir olayın yok.Patron bu ay maaşımı verecek mi , vermeyecek mi , kesecek mi , düşük mü verecek , mesai olacak mı , sigortamı ödeyecek mi , iş güvenliğim olacak mı ve benzeri şeylerin dertlerine düşmeyecek.Mantık budur yani.Bu hem devletin hemde işsiz üniversite mezunlarının işine gelmekte.Ve devlet bir taşla 2 kuş vuruyor.Hem daha fazla personel , hem daha az masraf ve süre , hemde kamuoyuna : ''Bakın üniversite mezunu işsiz gençler açıkta kalmıyor.Üniversite mezunları işsiz dolaşmıyor.Hepsini değerlendirdik ve kendi güvencemiz altına aldık.Şuanda büyük kısmı devlet memuru olarak çeşitli birimlerimizde görev yapıyor.'' gibi bir algı oluşturmaktır.

Anlayacağınız şöyle bir laf vardır; ''Kaşara alışana , köy peyniri ağır gelirmiş.'' Wink

Bu yüzden ya lisans okuyup gireceksiniz , ya da başka silahlı / silahsız mesleklere yöneleceksiniz.Lakin PMYO'lara fazla umut bağlamayın.Çünkü ilerleyen yıllarda da pek bir değişikliğe gidilmeyecektir ve yavaş yavaş PMYO devri bitecektir.En azından şu sorunlar çözülmediği sürece...

Değerli açıklama için minnettarım...

Anladığım olay şu ki üniversite mezunları işsiz kalmaması için yapılmıs fakat devlete işsiz kalmasın diye yapılmış bir hamle. Fakat lise mezunlarını önemsemeyip aslında her şeyin üniversite mezunlarına sunulması da pmyo öğrencilerinin zoruna gidiyor keşke böyle olmasaydı ve elbette denildiği gibi 2 3 yıla ozaman pmyo diye birşey kalmaz diğer yıl 1000 kişi alırlan sonra 500 işte. KPSS den girip PÖH olup şırnak hakkari gibi yerlere atılıp pkk önlenmesi isteniyor , ki bu muazzam derecede zor yıllardır terörle çatışılıyor ancak bu işe yaramıyor çünkü siyasetin bir oyunu haline geldi . Ne yazıkki umudumu artık pmyo dan kaybetmeye başladım 2 yıllık eğitimi 6 aylık eğitime tercih edip bende 4 yıllık öylesine bir bölüm okuyacağım. Ardından kpss ile pöh ' e gireceğim.

Üzücü ama gerçek....
tekrardan sevgili @MAVİ 'ye teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.

14-1024x291.png
3d49bcef89.png
Pomem e yönelin gençler... pmyo alternatif olsun. Pmyo bayan alımı da 1100 civarı oluyor. Cok çok iyi. Erkek alımı da fazla. Pmyo her sene deneyin ama lisans okumayı unutmayın bir yandan.
(24-04-2016, Saat: 20:05)Mert.155 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Pomem e yönelin gençler... pmyo alternatif olsun. Pmyo bayan alımı da 1100 civarı oluyor. Cok çok iyi. Erkek alımı da fazla. Pmyo her sene deneyin ama lisans okumayı unutmayın bir yandan.

Bundan kasdınız nedir yani hem üniversiteyi okuyup hemde polisliğe hazırlanmaktan mı bahsediyorsunuz ?

14-1024x291.png
3d49bcef89.png
Evet mesela ben üniverste 3. Sınıfım. Ve 2 senedir de pmyo deniyorum ama kısmet olmuyor. Vakit kaybetmeden pomem şansımı yarattım. Gerçi 1 sene kaybım var ama hayırlısı böyleymiş.
(24-04-2016, Saat: 19:46)OguzH4N Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
Değerli açıklama için minnettarım...

Anladığım olay şu ki üniversite mezunları işsiz kalmaması için yapılmıs fakat devlete işsiz kalmasın diye yapılmış bir hamle. Fakat lise mezunlarını önemsemeyip aslında her şeyin üniversite mezunlarına sunulması da pmyo öğrencilerinin zoruna gidiyor keşke böyle olmasaydı ve elbette denildiği gibi 2 3 yıla ozaman pmyo diye birşey kalmaz diğer yıl 1000 kişi alırlan sonra 500 işte. KPSS den girip PÖH olup şırnak hakkari gibi yerlere atılıp pkk önlenmesi isteniyor , ki bu muazzam derecede zor yıllardır terörle çatışılıyor ancak bu işe yaramıyor çünkü siyasetin bir oyunu haline geldi . Ne yazıkki umudumu artık pmyo dan kaybetmeye başladım 2 yıllık eğitimi 6 aylık eğitime tercih edip bende 4 yıllık öylesine bir bölüm okuyacağım. Ardından kpss ile pöh ' e gireceğim.

Üzücü ama gerçek....
tekrardan sevgili @MAVİ 'ye teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.

Rica ederim , iyi forumlar. (:

pzMXDo.png
Arkadaşlar ben şuna eminim ki alım sayısı 2.500 kişiyide almazdı devlet belki direk kapattım derdi alımları okulları yani PMYO ya dair herşeyi ama 2020 te kadar bunu alıştıra alıştıra kapatacaklar bu böyle görünüyor ama pomemden yetişen polislerin pmyodan yetişen polislere göre daha niteliksiz olduğu aşikar arkadaşlar bende üniversite 3 sınıf öğrencisiyim 3 yıldır deniyorum ama olmuyor belki de nasip başka yerdedir inanırmısınız ilk senesi girdim puanım 337 di mülakatı geçtim hatta parkuru 41 saniyede bitirdim hatta espirisini bile yaptılar sana sözlüde soru sormayalım olurda bilemez elenirsin diye yazık olur seni kaybetmeyelim deyip sırtımı sıvazladılar Smile tabi ki de soru sordular hepsinde başarılı oldum ama işin garip yanı yazılı mülakatta gittiğimde sınav başladı ve Burnum kanamaya başladı kitapçık sıralar falan kan oldu çıkmak istedim çıkarsan tekrar sınav salonuna giremezsin dediler o durumdayken bile 5 dk belki burnumun kanaması durur diye bekledim kanama durmadı ve salonda ki diğer arkadaşlarından dikkatini dağıtmamak için mecbur hayallerim yıkılmış bi şekilde çıktım o salondan sonra bunu o kadar sıkıntı ettim ki saçlarım dökülmeye başlamıştı uyku uyuyamaz olmuştum. Herşey nasip arkadaşlar nasipten öteye gidilmez alnına ne yazılmışsa odur ama bi yandanda kuranda şöyle bir ayet var " KUŞKUSUZ Kİ BİZ KULUN KADERİNİ KENDİ ÇABASINA BAĞLADIK " o yüzden asla yılmayın arkadaşlar çalış emek edip hakkınız olanı sizi yaratan allahtan isteyin. Okurken gözlerinizi yorduysam affola saygılarımla Smile
(24-04-2016, Saat: 23:38)Muhammet25400 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar ben şuna eminim ki alım sayısı 2.500 kişiyide almazdı devlet belki direk kapattım derdi alımları okulları yani PMYO ya dair herşeyi ama 2020 te kadar bunu alıştıra alıştıra kapatacaklar bu böyle görünüyor ama pomemden yetişen polislerin pmyodan yetişen polislere göre daha niteliksiz olduğu aşikar arkadaşlar bende üniversite 3 sınıf öğrencisiyim 3 yıldır deniyorum ama olmuyor belki de nasip başka yerdedir inanırmısınız ilk senesi girdim puanım 337 di mülakatı geçtim hatta parkuru 41 saniyede bitirdim hatta espirisini bile yaptılar sana sözlüde soru sormayalım olurda bilemez elenirsin diye yazık olur seni kaybetmeyelim deyip sırtımı sıvazladılar Smile tabi ki de soru sordular hepsinde başarılı oldum ama işin garip yanı yazılı mülakatta gittiğimde sınav başladı ve Burnum kanamaya başladı kitapçık sıralar falan kan oldu çıkmak istedim çıkarsan tekrar sınav salonuna giremezsin dediler o durumdayken bile 5 dk belki burnumun kanaması durur diye bekledim kanama durmadı ve salonda ki diğer arkadaşlarından dikkatini dağıtmamak için mecbur hayallerim yıkılmış bi şekilde çıktım o salondan sonra bunu o kadar sıkıntı ettim ki saçlarım dökülmeye başlamıştı uyku uyuyamaz olmuştum. Herşey nasip arkadaşlar nasipten öteye gidilmez alnına ne yazılmışsa odur ama bi yandanda kuranda şöyle bir ayet var " KUŞKUSUZ Kİ BİZ KULUN KADERİNİ KENDİ ÇABASINA BAĞLADIK " o yüzden asla yılmayın arkadaşlar çalış emek edip hakkınız olanı sizi yaratan allahtan isteyin. Okurken gözlerinizi yorduysam affola saygılarımla Smile

Doğrudur aynen öyle düşünüyorum bende.Geçmiş olsun.. Üzücü bir durum.İnşallah kazanırsınız.

pzMXDo.png
Cok dogru cidden nasipten öteye gidilmez benimde kuzenim Allah bilir kac defa denedi olmayınca olmuyor cidden pes etmek yok
Öyle ben kendimi örnek verdim arkadaşlar sakın üzülüp sıkıntı etmeyin allah nasip etmeyeceği şeyin hayalini kurdurmazmış bu zamana kadar ellerinizi açıp neyi istedikte geri çevirdi ki sabırlı olun azimli olun vatan millet aşkını her ne olursa olsun hükümetin politikaları yüzünden düşük alımlardan sürekli değişen puanlardan haksızlıklardan torpillerden dolayı sakın bu şerefli mesleğe ve üniformaya küsmeyin arkadaşlar inşallah hakkeden insanlar giyer o üniformayı puanmış alımmış torpilmiş bunların hiçbirisi umrumda değil benim. Rabbim hakkeden gerçekten emek edeninsana nasip etsin
Amin Smile eminim nasibi olan herkes Giricek o okula giremeyenlerde bu azimle bi gun girerler insallah
(24-04-2016, Saat: 23:54)Muhammet25400 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öyle ben kendimi örnek verdim arkadaşlar sakın üzülüp sıkıntı etmeyin allah nasip etmeyeceği şeyin hayalini kurdurmazmış bu zamana kadar ellerinizi açıp neyi istedikte geri çevirdi ki sabırlı olun azimli olun vatan millet aşkını her ne olursa olsun hükümetin politikaları yüzünden düşük alımlardan sürekli değişen puanlardan haksızlıklardan torpillerden dolayı sakın bu şerefli mesleğe ve üniformaya küsmeyin arkadaşlar inşallah hakkeden insanlar giyer o üniformayı puanmış alımmış torpilmiş bunların hiçbirisi umrumda değil benim. Rabbim hakkeden gerçekten emek edeninsana nasip etsin

En’am-115. Rabbinin sözü hem doğruluk, hem adalet bakımından tamamlanmıştır. O’nun sözlerini değiştirebilecek hiç kimse yoktur. O, (her şeyi) hakkıyla işitendir, bilendir.

yani kardeşim cok guzel yazmıssın Allah ne hayırlıysa onu versın kim hakettiyse o olacaktır. Ama hayaller varsa gerçeklerde bir okadar hayale yakındır, Allah beklentileri olanlara beklediklerini hayırlısıyla versin : )

14-1024x291.png
3d49bcef89.png

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sabit: YILLARA GÖRE PMYO, ALINAN KİŞİ SAYISI, PUAN, BAŞVURU SAYISI, 2017 EKLENDİ Muhammet25400 119 50,360 03-09-2017, Saat: 18:46
Son Yorum: Cevikİbo
  Kolumdaki iz hakkında Meltem24 5 294 31-08-2017, Saat: 23:52
Son Yorum: erva
  Diş Hakkında PÖH_İbrahim 2 179 30-08-2017, Saat: 22:10
Son Yorum: S.Yildiz
  Adile Sadullah Mermerci PMYO hakkında bilgi Gökbörü 21 1,398 27-08-2017, Saat: 17:27
Son Yorum: ASM-Pmyo
  Pymo hakkinda Erzory 1 182 25-08-2017, Saat: 12:51
Son Yorum: şadi03

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi