Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PMYO Sık Sorulan Sorular
#1
Exclamation 
PMYO’lar ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Polis Meslek Yüksek Okullarına giriş için ilk aşama olan mülakat sınavları bitti mülakatı başarıyla geçenler bir arayış içerisine girdiler. Haklı olarak kazanmak istedikleri okulların nasıl bir yer olduğunu, kendilerini hangi aşamaların beklediğini merak ediyorlar. Okul ile ilgili bize sıklıkça sorular geliyor bu soruları okula girmeden önce herkes araştırmıştır bir şekilde. Daha çok adayın kararında yardımcı olmak için bize sorulan soruları cevaplayarak paylaşmak istedik.
Sizde PMYO’lar ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum olarak sorarsanız konu içerisinde cevaplandırabiliriz.
 
*********
Öncelikle şunu belirtelim sizin kazanacağınız yerin son iki kelimesi “Meslek Yüksekokulu” olabilir fakat ilk kelimesi “Polis” dir bu demek oluyor ki “Meslek Yüksekokulları” ile “Polis Meslek Yüksekokulları” arasında çok fark vardır. Öncelikle bu farkı bilmelisiniz ve sivilde dahi olsa Polis Okulu öğrencisine yakışır şekilde hareket etmeniz gerekmektedir.
 
1). PMYO yazılı sınavını geçtikten sonra beni hangi aşamalar beklemektedir?
Öncelikle sizi sıkı bir intibak eğitimi beklemektedir. Yaklaşık 19 gün süren bu eğitimde yanaşık düzeni, okulda nasıl davranacağınızı –yemekhanede, yatakhanede, etütte, içtimada v.s-  öğrenirsiniz 19 günlük eğitimde. Bunun dışında en önemlisi sabrı öğretirler size güneşin altında  içtimada size… Şınav pozisyonunda dinlenmeyi, ördek yürüyüşünü ve daha bir çok şeyi bu eğitim öğretir size. Ayrıca tekmil vermeyi de intibak eğitiminde öğrenirsiniz ki onun yeri ayrıdır gidince anlarsınız. J
2). Sağlık raporunu kazandıktan ne zaman sonra alırız?
Sağlık raporunu intibak eğitimi süresi içerisinde alırsınız. İntibak eğitiminden 1 günde olsa yırttığınızı sanarsınız ama hastanedeki stresi yaşamaktansa o eğitimde olmayı tercih edersiniz. Sağlık raporuna varsa eğer önce kızlar gider sonra siz gidersiniz. Sınıf sınıf kafilelere bölerler ve hastaneye farklı günlerde kafile kafile gidersiniz.
3). PMYO’larda günde kaç ders işlenir?
Polis Meslek Yüksek Okullarında haftada toplam 26 ders işlenmektedir. Pazartesi-Salı-Perşembe günleri 6, Çarşamba ve Cuma günleri 4’er ders işlenmektedir. Derslerin 4’ü öğlenden önce 2’si öğlenden sonra işlenmektedir.
4). 2.Sınıflara abi/abla diyerek hitap ediyormuşuz doğru mudur?
 
Evet doğrudur yaşınız ne olursa olsun ikinci sınıflara isimleriyle değil abi/abla diyerek hitap edersiniz ve  saygısızlık edemesiniz.
5).Kameralı telefon, laptop ve diğer elektronik cihazlar yasak mı?
Bu okul yönetimlerinin kararlarına göre değişiyor fakat çoğu okulda bu tarz elektronik cihazlar kesinlikle yasaktır ve bulundurduğunuz tespit edilirse hakkınızda disiplin soruşturası açılır.
6). Sabahları kaçta kalkıyoruz?
Bu da okuldan okula değişiyor fakat genel olarak hafta içi 06:00’da kalkar, 06:20’de koğuşları terk edersiniz.
7). Hafta sonları çarşı izini var mı?
Evet Cumartesi-Pazar çarşıya çıkabilirsiniz. Sınav haftalarında çarşı olmamaktadır.
8). Hastalanınca hastaneye nasıl giderim?
Sabahları viziteye çıkarak sağlık ocağına gidebilirsiniz, okul servisi ile gidersiniz. Eğer hastane sevk var ise hastaneye gitmek için hafta içi çarşı izni alabilirsiniz. Eğer acil bir durum olursa hastaneye 7/24 götürülürsünüz.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Adile Sadullah Mermerci PMYO hakkında bilgi Gökbörü 16 621 Dün, Saat: 18:38
Son Yorum: selman25
  Pmyo yaş Resulzdmr 1 95 Dün, Saat: 04:05
Son Yorum: Gökbörü
  PMYO denildiği kadar zor mu MoonLegend 21 700 20-08-2017, Saat: 02:34
Son Yorum: MoonLegend
  pmyo wp grubu morpheus 0 127 19-08-2017, Saat: 20:03
Son Yorum: morpheus
  Kastamonu PMYO Kazananlar freedriver98 9 1,368 19-08-2017, Saat: 03:09
Son Yorum: oguzhan dogan

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi