Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PÖH
Arkadaşlar öncelikle ben ygs'den 305 puan aldım pmyo çok istiyorum gerçi pöh'ü daha çok Big Grin pmyo okuduktan sonra pöh olma imkanım varmı yada bi üniversiteye yerleşip 4 yıl bitirip pomem olmak mı daha mantıklı bunlar arasındaki fark ne ?birde bu pomemden sonra falan direk özel harekat seçip eğitimleri alıyormuyuz ?
Pmyo okurken 2. Sınıfta pöh olmak isteyenler dilekçe ile beyanda bulunabiliyor. Pmyo okuduktan sonra da olma imkanin var. Yani meslek içinden de alım.oluyordu... Tabii gereken şartları tamamlaman gerekiyor. Eğitimine de katlanman gerekiyor. Seçilirsen olabilirsin. Pomem ile pmyo arasında pek fark yok. Pomem de eğitim 6 ay pmyo da 2 sene. Puanın iyi.. mülakatta şansını dene derim ben. Şayet kazamazsan pomem e yönel. Pomem için de kpss puani şartı var. Kim bilir belki de 4 sene sonra hayalini kurduğun pöh e yerleşirsin.
PMYO mezunu olursan lisans mezunu olmadığın için ve bir lisanstan mezun olana dek düz polis memuru olarak görev yaparsın. Komiser yardımcısı, komiser vb. olamazsın.

POMEM mezunu olursan atandıktan 4 yıl sonra komiser yardımcısı olursun ve 4 senede bir rütbe atlarsın. Komiser yrd. komiser, başkomiser öyle gider.

PAMEM mezunu olursan direkt olarak komiser yardımcılığından başlarsın ve tekrar 4 senede bir rütbe alırsın. POMEM,PAEM her zaman için PMYO'ya göre daha avantajlıdır. PMYO bitirdikten sonra PÖH'ün ihtiyaçları doğrultusunda katılabilirsin evet. POMEM'den sonrada PÖH olabilirsin orada sıkıntı yok sadece onların ihtiyaçları doğrultusunda alım olur dediğim gibi. İlk başta PÖH seçip eğitimini alırsan direkt oradan başlarsın (tabi o yıl alım olursa)

(18-04-2016, Saat: 22:56)Mert.155 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Pmyo okurken 2. Sınıfta pöh olmak isteyenler dilekçe ile beyanda bulunabiliyor. Pmyo okuduktan sonra da olma imkanin var. Yani meslek içinden de alım.oluyordu... Tabii gereken şartları tamamlaman gerekiyor. Eğitimine de katlanman gerekiyor. Seçilirsen olabilirsin. Pomem ile pmyo arasında pek fark yok. Pomem de eğitim 6 ay pmyo da 2 sene. Puanın iyi.. mülakatta şansını dene derim ben. Şayet kazamazsan pomem e yönel. Pomem için de kpss puani şartı var. Kim bilir belki de 4 sene sonra hayalini kurduğun pöh e yerleşirsin.

Haklısın kardeşim ama bazı arkadaşlar hani pöh olamassam diye diyorum pmyoda düz polis olursun falan 4 sene oku en azından diploman olur sonra pomemden polis ol rütben falan olur var diyolar bunlar doğrumu yani ?
(18-04-2016, Saat: 22:56)Mert.155 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Pmyo okurken 2. Sınıfta pöh olmak isteyenler dilekçe ile beyanda bulunabiliyor. Pmyo okuduktan sonra da olma imkanin var. Yani meslek içinden de alım.oluyordu... Tabii gereken şartları tamamlaman gerekiyor. Eğitimine de katlanman gerekiyor. Seçilirsen olabilirsin. Pomem ile pmyo arasında pek fark yok. Pomem de eğitim 6 ay pmyo da 2 sene. Puanın iyi.. mülakatta şansını dene derim ben. Şayet kazamazsan pomem e yönel. Pomem için de kpss puani şartı var. Kim bilir belki de 4 sene sonra hayalini kurduğun pöh e yerleşirsin.

büyük fark var abla  Angel saygılar  Shy

Pmyo dan mezun olunca 2 sene çalıştıktan sonra komiser yardımcılığı sınavına girebilirsin.
(18-04-2016, Saat: 23:00)IntoTheWild Adlı Kullanıcıdan Alıntı: PMYO mezunu olursan lisans mezunu olmadığın için ve bir lisanstan mezun olana dek düz polis memuru olarak görev yaparsın. Komiser yardımcısı, komiser vb. olamazsın.

POMEM mezunu olursan atandıktan 4 yıl sonra komiser yardımcısı olursun ve 4 senede bir rütbe atlarsın. Komiser yrd. komiser, başkomiser öyle gider.

PAMEM mezunu olursan direkt olarak komiser yardımcılığından başlarsın ve tekrar 4 senede bir rütbe alırsın. POMEM,PAEM her zaman için PMYO'ya göre daha avantajlıdır. PMYO bitirdikten sonra PÖH'ün ihtiyaçları doğrultusunda katılabilirsin evet. POMEM'den sonrada PÖH olabilirsin orada sıkıntı yok sadece onların ihtiyaçları doğrultusunda alım olur dediğim gibi. İlk başta PÖH seçip eğitimini alırsan direkt oradan başlarsın (tabi o yıl alım olursa)

Tm saol kardeşim tam istediğim yere değindin teşekkürler Big Grin
Pomem ve pmyo dan tanıdıklarim var da. Bu farkı kullanamıyorlar sanırım. Yada kullanmıyorlar... eksik bilgi vermişim aydınlattığın için teşekkürler kardeşim benim için de iyi oldu...
(18-04-2016, Saat: 23:02)Mert.155 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Pmyo dan mezun olunca 2 sene çalıştıktan sonra komiser yardımcılığı sınavına girebilirsin.

Buda yanlış bir bilgi abla. Ne demek ben teşekkür ederim Smile

Emin.misin yanlış.olduğuna... belli bir süreden sonra o.sınava girilebilir diye biliyorum. Geçen aylarda arkadaşım girdi. 2.yıldan.fazla.olabilir. ama.giriliyor.diye biliyorum.... araştıracağım.
Lisans mezunu olma ve meslekte ki 6.yılını doldurma şartın var abla.

PMYO'dan düz memur olunur ve terfi hakkı bulunmaz.POMEM'den düz memur olarak başlanır 4 yıl sonunda otomatik olarak ( Her hangi bir sınava girmeksizin ) komiser yardımcısı rütbesine terfi alınır ve komiser,baş komiser vs vs vs. diye gider.4 yılda bir otomatik yükselirsiniz. PAEM'de ise direk komiser yardımcısı olunur 4 yıl sonunda otomatik olarak komiser rütbesine terfi edilir ve başkomiser,emniyet amiri,4.sınıf emniyet müdürü vs vs vs. diye gidersiniz.Her 4 sene de bir rütbe atlarsınız.Farklar bunlardır.

PMYO'dan rütbeliye geçmek istiyorsanız 2 yıl daha okumanız gerekmektedir.Ayrıca meslekte dördüncü yılınızı da doldurmanız yani kidem arması ( 1 çizgi ) almanız gerekiyor.Daha sonra KPSS ile PAEM girerek komiser yardımcısı olabilir 4 yılda bir terfi alarak ilerleyebilirsiniz.

Eski memurların zamanında kolej vardı,akademi vardı ayrıca PMYO mezunları 6.yılı doldurmaları halinde KPSS Komiser Yardımcılığı sınavı ile komiser yardımcısı olabiliyorlardı.Lakin akademiden mezun olan ve komiser yardımcısı olarak başlayanlar ( A sınıfı ) 4 yılda bir terfi alırken , PMYO'dan mezun olup KPSS ile rütbeliye geçenler ( B sınıfı ) 6 yılda bir terfi alıyordu.Bu paralel olaylarından sonra sistem değişmiştir.Hatta bu düzenleme bile 2015 yılında yürürlüğe girdi terfi olayı.Bu konuyu sık sık karıştırıyorsunuz...

Son düzenlemeler bu şekildedir teyit ettiklerimiz.Ancak genede bazı kısımlarda netlik olmayabilir.O yüzden bununla ilgili paylaşımlar da sekteye uğrayabilir.Güncellemeler geldikçe sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.
Gemisi batan kaptan su üstünde yürüse genede sızlar içi... Cry  

pzMXDo.png

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi