Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sivil
#1
Sivil Polis Nasıl olacam
Cevapla
#2
Emniyet teşkilatına ayak basan polis okulu mezunu polis memurlarının yada Polis Akademisi mezunu Komiser yardımcılarının en çok istedikleri iki şey; Birisi sivil olmak ikincisi de en güzel bir yerde çalışmaktır. Türkiye’de özellikle üniforma alerjisi emniyet mensuplarının sivil çalışmak istemelerini de kamçılayabilmektedir.

           Tabi bir yerin taliplisinin çok olması orada bulunmayı da zorlaştırır. Sivil polislikte bu şekildedir.  Terör, asayiş, kaçakçılık, istihbarat, olay yeri inceleme ve mali polis şubeleri genelde sivil olarak görev yapıldığı bilinen şubelerdir. Bu şubelerden bazıları gerçekten gece gündüz çalışmayı gerektirip, stresi bol olan yerler olduğu gibi bazıları da tabir-i caizse yatış yeri diye nitelendirilebiliyor(e tüm işlerde böyle). Türkiye gibi ülkeler de teröre harcanan emek ve mesai ile bilişim suçlarına harcanan emek ve mesai tabi ki bir olmayabilir.

           Peki nasıl sivil polis olunur? Sivil polis olmak demek, çoğunlukla yukarıda saydığımız şubelerden birinde çalışmak demektir. Dolayısıyla sivil polis olmak için ilk yapılacak şey polis olmaktır. Eğer bu aşamayı geçmiş iseniz sivil olarak çalışılabilmek için iki yol olduğunu söyleyebiliriz.

Birinci yol amirlerinizin kafasında sizin o işi yapabileceğiniz fikrinin oturmasıdır. Bilindiği gibi Emniyette birinci amir ve ikinci amir vardır. Eğer sizin bir üstünüzdeki amiriniz (ikinci amir) sizden memnunsa, sizin bu işi yapabileceğine inanıyorsa ve özellikle aranızda herhangi bir sıkıntı yoksa bu durumu birinci amire (İl emniyet müdürü) bildirebilir.  Ancak şubelere genellikle meslek içi başvurularla alım yapılmaktadır. Bunun yanında, özellikle istihbarat biriminde çalışacak olanların seçimi, okullarda yılsonuna yakın zamanda yapılmaktadır. Seçimde iyi bir derece gösterenler istihbarat biriminde sivil olarak çalışabilmektedirler. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her isteyen istediği yere verilmiyor. Eğer “nasıl sivil polis olurum” diyorsanız ve İstihbarat şubeyi de isterseniz yabancı dilinize muhakkak bakacaklardır. Bilişim şubeyi isterseniz Bilgisayar ve sair bilişim teknolojisini bilmeniz ve bunu ispatlamanız istenir. Terör ve asayiş isterseniz daha önceki meslek hayatınızda gece gündüz verimli çalışmış mı, riske girebiliyor mu diye bakarlar. Mesela üniversitelerde görev yapan polisler güvenlik şubesine bağlıdırlar. Bu polislerin özellikle gençlerle kolay diyalog kurabilen kişilerden olması beklenir.

İkinci yol ise çok düşük ihtimal de olsa şanstır.

Referans-torpil takıntılarına cevap olarak: Bazı durumlar, bazı şube ve birimler vardır ki ne kadar torpilli olursanız olun birinci madde de belirttiğimiz özelliklerden kişide bulunmuyorsa pek şansının olmadığını belirtmek gerekir.

Alıntı eski bir yazıdır.Ama halen aynı olması muhtemeldir.
Gemisi batan kaptan su üstünde yürüse genede sızlar içi... Cry  

pzMXDo.png
WWW
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sivil Savunma ve İtfiayecilik İnFexible 5 720 20-07-2017, Saat: 18:35
Son Yorum: Cerentyln
  Sivil polis Songülpmyo 15 1,021 02-06-2017, Saat: 10:23
Son Yorum: Ryban
  Sivil Polis Neden Polis Ceketi Giyer. TekVatan24 13 1,297 31-01-2017, Saat: 13:51
Son Yorum: Batuhan Özkan
  Sivil Olmak kemal06 5 879 05-05-2016, Saat: 18:15
Son Yorum: Mavi

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi